A talajvédelem (termőföld védelem), a termőföld minőségi védelmét jelenti. Ez magában foglalja a káros, vagy szennyező anyagoktól való védelmet, valamint a talaj termőrétegének a védelmét. A talajvédelmi hatósági feladatokat a megyei kormányhivatalokon belül tevékenykedő növény és talajvédelmi osztályok látják el. Egyes termőföldön folytatott tevékenységek végzése hatósági engedélyhez, vagy bejelentési eljáráshoz kötött. Ezeknek az eljárásoknak a szakmai alapját a talajvédelmi tervek képezik, melyet csak a regisztrált talajvédelmi szakértő készíthet.
Hatóságnak készül?
A talajvédelmi terv, tehát egyrészt a hatóságnak előállított olyan dokumentum, ami elősegíti, alátámasztja és megalapozza szakmailag azt a tevékenységet, amit a kérelmező tenni szeretne. Ebből adódóan a talajvédelmi terv minősége és a hatóság szemszögéből történő megfelelősége és érthetősége a talajvédelmi szakértő alapvető feladata és felelőssége.
A szakértőnek be kell mutatni a kérelmező által végzett tevékenységnek a talajra irányuló hatásait, még pedig oly módon, hogy a hatóság felelős döntést tudjon hozni a kérelmezett, vagy bejelentett tevékenység engedélyezésével kapcsolatban.
Megbízónak készül?
Másik oldalról nézve, a talajvédelmi terv nem csak a hatóságnak készül – még akkor sem csak annak, ha ez a kérelmezett eljárás szakmai alapdokumentuma – hanem a megbízónak. A talajvédelmi tervben nagyon sok olyan információt kaphat a gazdálkodó, vagy éppen a beruházó, amit fel tud használni és részben fel is kell használnia a későbbi tevékenysége során. Egyes tervtípusok esetében konkrét iránymutatást ad a talajvédelmi terv, a végzett beruházás során elvégzendő munkafolyamatokról. A talajvédelmi tervet készítő szakértőnek szakmai felelőssége, de ki nem mondott megbízói elvárás is, hogy a terv a lehető legtöbb olyan információt közölje a gazdálkodóval, beruházóval, amire annak tevékenysége során szüksége lehet.
Ki készíthet talajvédelmi tervet?
Talajvédelmi tervet csak regisztrált talajvédelmi szakértő készíthet, a teljes adatbázis a NÉBIH oldalán megtalálható. (itt.)
A közel 20 éves talajvédelmi hatóságnál eltöltött időszakom alatt megismert szakmai információk és gyakorlat birtokában, úgy gondolom minden tekintetben ismerem mind a megbízói, mind a hatósági oldal elvárásait a talajvédelmi tervekkel szemben. Így joggal mondhatom, hogy minden felmerülő problémára megoldást találunk!
Mikor lehet szükség talajvédelmi tervre?
-
földhivatali terület kivonások (végleges- és időleges más célú hasznosítás)
-
földhivatali rekultivációs eljárások (korábbi kivett területek mg-i területté minősítése)
-
szőlőtelepítés
-
gyümölcstelepítés
-
öntözési vízjogi engedély megszerzéséhez (ültetvény és szántóföldi öntözés esetén)
-
hígtrágya mezőgazdasági területen történő elhelyezése
-
mezőgazdasági tereprendezés
-
mezőgazdasági és élelmiszeripari nem veszélyes hulladékok hasznosítása
-
szennyvíz-, szennyvíziszap- és szennyvíziszap komposzt mezőgazdasági hasznosítása
-
időszakos ellenőrző talajvédelmi tervek (öntözési üzemeltetési engedély lejárta, talajvédelmi engedélyek lejárta…stb.)
Bármilyen kérdés esetén keresse a kapcsolatot valamelyik elérhetőségemen!